Oglas
· · Komentari: 0

Ove namirnice bogate su KOLAGENOM: Uvrstite ih u svoje jelovnike ako želite ZATEGNUTU KOŽU

Nadomestite nedostatak kolagena putem hrane

1671788200_foto-lice-Shutterstock.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Postupno se s procesom starenja usporava proces nadomešćivanja kolagena u telu, pa on s godinama postaje sve izraženiji. Nedostatak kolagena može se nadoknaditi pravilnim odabirom hrane, a ovih 12 namirnica utiče na njegovu proizvodnju.

Kolagen igra važnu ulogu u blistavoj koži, sjajnoj kosi i jakim noktima. LJudski organizam ima sposobnost stalne sinteze kolagena koji je potreban zbog rasta i zamene istrošenih tkiva, kao i za zaceljivanje i obnovu oštećenog i povređenog tkiva.

Međutim, s vremenom se postupno smanjuje kapacitet njegove obnove radi procesa starenja, trajnih preopterećenja organizma ili autoimunih bolesti. U mladosti se gubitak kolagena brzo nadomešćuje, ali sa godinama postaje sve izraženiji, te se računa da nakon 25. godine života telo prosečno gubi 1,5 posto kolagena godišnje. No, nedostatak kolagena možete nadoknaditi i pravilnom konzumacijom hrane bogate mineralima i vitaminima.

1. Nemasni proteini

Kolagen je najzastupljenija vrsta belančevina u telu, prvenstveno zadužena za jaku i zdravu kožu, kosu i nokte, a kako bi osiguralo da ga uvek ima dovoljno, telo proteine iz hrane kao delove za njegovu proizvodnju. "Protein koji jedemo razgrađuje se u aminokiseline tokom probave, koje se zatim ponovno skupljaju u kolagen" – ističe Libi Mils, nutricionistica i portparol američke Akademije prehrane i dijetetike. Stoga, napuni svoj tanjir hranom bogatom proteinima s malo masti, kao što su pileća prsa ili ćuretina.

Pročitajte još: Vizuelno povećajte usne: Zaboravite na olovku i okrenite se jednostavnijem proizvodu

2. Grašak

Sićušni, ali moćni - to je opis zelenog graška. Samo jedna šoljica graška sadrži gotovo osam grama proteina. Ako ga ne volite jesti samog, možete ga ubaciti u salatu, dodati u supu ili pomešati sa svežim začinskim biljem kako bi napravili pesto, kojim možete preliti testeninu.

3. Kinoa

Baš poput graška, samo jedna šoljica ovog zrna ima više od osam grama proteina koji podupiru kolagen, a ujedno je bogata i cinkom. Reč je o mineralu koji pomaže pri transformaciji aminokiselina u kolagen.

4. Paprika babura

Antioksidativna svojstva vitamina C čine ga esencijalnom komponentom proizvodnje kolagena, a paprike – posebno crvene – odličan su izvor vitamina C. Kolagen pomaže u održavanju hidratacije i elastičnosti kože što može pomoći u borbi protiv znakova starenja kao što su fine linije ili bore.

5. Šargarepa

Šargarepa je osim kolagena sjajan izvor i vitamina A. Stručnjaci preporučuju da je jedete samostalno u salati ili pomešanu sa slanutkom (koji je još jedan dobar izvor proteina).

6. Junetina

"Kupovina mesa koje ima oštrije rezove, kao što je junetina, dodaće malo više prirodnog kolagena vašoj ishrani" – otkriva nutricionista Marisa Mur.

Pročitajte još: Utisnuto je na svakoj deklaraciji, ali niko ne obraća pažnju: Evo kako da utvrdite rok trajanja šminke (FOTO)

7. Ostrige

Bilo da su sveže ili konzervirane, ostrige su bogate bakrom koji je još jedan mineral koji sudeluje u proizvodnji kolagena. "Vremenom, možda nećemo proizvoditi kolagen jednako dobro ili u velikim količinama, ili će se on raspadati brže nego pre – stoga je važno jesi hranu koja pomaže u njegovoj proizvodnji i može pomoći u smanjenju te degradacije", dodaje Mils.

8. Lisnato povrće

Tamno lisnato povrće, uključujući spanać, kelj i blitvu, sadrži vitamine A i C, kao i cink, koji takođe pomažu u proizvodnji kolagena.

9. Čia semenke

Čia semenke, iako su sićušne, imaju puno proteina. Koristite ih kao preliv za jogurt ili napravi zdravi desert, pa ih pripremite kao puding ili parfe. A zbog svih svojih blagotvornih dejstava, smatraju ih superhranom.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas