Oglas
· · Komentari: 0

Kako da pomognete detetu da se oslobodi TREME? Ovo su saveti dečijeg psihologa

Vreme je za novogodišnje priredbe, koncerte i predstave, ali šta učiniti ako dete ima tremu? Da li dete drhti pred odlazak na binu, odjednom ga zaboli stomak kada vidi publiku i plaši se javnog nastupa? Ukoliko je to vaš mnališan, važno je da mu pomognete da se oslobodi tog neprijatnog osećanja.

1703086843_shutterstock_482297092.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Dečiji psiholog Natalia Derbeneva otkriva za portal Gazeta.ru kako možete da pomognete detetu da se oslobodi treme:

Prema rečima specijaliste, 80% dece se ne boji toliko koliko im je neprijatno da se izraze: brinu se da će reći nešto pogrešno ili izgledati pogrešno.

- Dajte svom detetu priliku da više priča. Govorni trening je važan ne toliko za javni nastup koliko za lično samopouzdanje deteta. Naučite ga da odgovara u potpunosti: ne jednosložno, bez grgotanja, grcanja i tako dalje. Osim toga, podsetite ih na neke jednostavne stvari – poput potrebe da se pozdravi, "zbogom"; "hvala", rekla je Natalia Derbeneva.

Kao jedna od načina da se dete oslobodi treme, psihološkinja preporučuje učenje pesama i odlomaka proze, jer se tim procesom razvija govorni aparat deteta.

- On čuje i izgovara nove reči, pamti njihov izgovor i uči njihovo značenje. Dobro je ako odlomke koje ste naučili recitujete pred drugim članovima porodice ili prijateljima - napominje psihološkinja.

Natalia Derbeneva je dodala da je važno stvoriti razloge za nastupe, a možda se ne radi o velikim događajima, već o domaćim nastupima.

- Na primer, možete pripremiti kratku priču sa detetom o njegovoj omiljenoj igrački ili napraviti pravu prezentaciju sa fotografijama sa nedavnog putovanja. Neka vaše dete drži prezentaciju pred ukućanima.

- Vežbanje govora je jedina sigurna stvar koja će pomoći detetu da savlada stidljivost pred publikom. I veoma je važno da ne bude samo česta, već i promenljiva. Što češće stvarate različite uslove za vežbanje, vaše dete će brže naučiti da izvodi bez ikakvog straha - objasnila je dečija psiholog.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas