Шест посних кремастих салата за славу које се добро комбинују уз рибу и осталу посну храну.
Посне салате су незаобилазан део славске трпезе, а кремасте варијанте посебно се истичу својом аромом и текстуром. Било да желите једноставан доручак, предјело или главно јело на славском столу, ове салате ће задовољити све укусе. Доносимо шест посних кремастих салата које су једноставне за припрему, а неодољиво укусне. Уколико желите, имате рецепте за 8 најпопуларнијих торти које се најчешће припремају за славу.
1. Посна паштета – једноставно и кремасто предјело
Ова посна паштета је идеална и као предјело на славама, али и као намаз за тост или пециво. Њена припрема траје свега 15 минута, а може стајати неколико дана у фрижидеру.
Састојци:
1 конзерва туњевине у уљу
1 конзерва сардине у уљу
250 г посног маргарина
Сок од 1/2 лимуна
По жељи: со и кисели краставчићи
Припрема:
Маргарина оставите на собној температури да омекша. Оцедите уље из туњевине и сардине.
Маргарину додајте рибу и умутите у компактну масу. Посолите по укусу и додајте сок од лимуна. Ситно насецкајте 2-3 краставчића и умешајте у паштету. Охладите у фрижидеру у порцеланској посуди и послужите.
Савет: Паштета је најбоља кад одстоји један дан. Одлично се слаже са тостом и топлим чајем.
2. Урнебес посна салата – богата и ароматична
Урнебес је кремаста салата која комбинује слатко, кисело и благо љуто, стварајући савршен баланс укуса.
Састојци:
Кувани кромпир
Мрква од туршије
Кисели краставац из тегле
Посни мајонез
Посни качкаваљ (растителен)
Припрема:
Кромпир скувајте са љуском, затим ољуштите и оставите да се охлади. Нарендајте кромпир, мркву од туршије, кисели краставац и качкаваљ у посуду. Преко слојева додајте посни мајонез и поновите поступак док не завршите. Салату завршите слојем мајонеза и качкаваља, украсите по жељи.
Савет: Слагање слојева даје салати визуелну лепоту и додатну текстуру.
3. Салата Бомба – шарена и хранљива
Салата Бомба је права експлозија боја и укуса. Идеална је за оне који желе лагано, али хранљиво јело.
4. Посна салата са кикирикијем и кукурузом
Састојци:
1 шоља сланог печеног кикирикија
1 паковање кукуруза шећерца
2 кашике посног мајонеза
2 кашике посне павлаке
1 шоља пиринча
1 шоља шампињона из тегле
1 свежа црвена паприка
Со и бибер по укусу
Припрема:
Обарите кукуруз и пиринач одвојено. Исецкајте кикирики, шампињоне и паприку.
Помешајте посну павлаку и мајонез, па додајте обарене и исецкане састојке. Посолите и побиберите, добро измешајте, декорисите по жељи и оставите у фрижидеру.
Савет: Можете декорисати першуном, чери парадајзом или ренданим посним качкаваљем. Лепа је и у стакленим чинијама.
5. Посна руска салата
Састојци:
500 г куване беле рибе (сом, ослић)
500 г барене мешавине поврћа
5 киселих краставчића
Посни мајонез (домаћи)
1/2 л воде
1 кашика вегете
3 кашике густина
1 дл уља
Сок од 1/2 лимуна
2 кашичице сенфа
Припрема:
Рибу скувајте и очистите од костију, па исецкајте. Поврће скувајте и охладите, а краставце ситно исецкајте.
У води са вегетом скувајте густин да се згусне, па мутите миксером додајући кап по кап уља. Додајте лимунов сок и сенф, сједините с поврћем и рибом. Прелијте посним мајонезом и добро охладите у фрижидеру.
Савет: Густин спречава стварање грудвица и даје кремасту текстуру.
6. Посна кремаста салата од шампињона
Састојци:
400 г шампињона
1 главица лука
Посни мајонез
Со, бибер
По жељи лимунов сок или винско сирће
Припрема:
Шампињоне благо пропржите са луком. Помешајте са посним мајонезом и зачинима.
Додајте по жељи лимунов сок или винско сирће за наглашавање ароме.
Савет: Идеална за љубитеље умами укуса, кремаста и благо зачињена.
(Стил)
БОНУС ВИДЕО: