Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ИСТРАЖИВАЊА

Шокантни подаци истраживања: Антибиотици могу да буду окидач за рак дебелог црева

Ново истраживање сугерише да прекомерна употреба антибиотика може да повећа ризик од рака дебелог црева.

1631625239_Depositphotos_20184199_xl-2015.jpg
Фото: Депозитфото
Oglas

Антибиотици су изузетно корисни у лечењу инфекције. Међутим, научници још уче о здравственим проблемима који су последица употребе и прекомерне употребе антимикробних лекова.

Прочитајте још: ПЕТ РАЗЛОГА због којих свако јутро треба да поједете 4 НАТОПЉЕНА бадема

Млађи од 50 морају да се чувају

Резултати нове студије, која је представљена на Светском конгресу Европског друштва за медицинску онкологију о раку једњака 2021, показују да људи, посебно они млађи од 50 година, могу да имају повећан ризик од рака дебелог црева због употребе антибиотика.

Ове нове информације појачавају важност опрезног прописивања антибиотика.

Амерички Центар за контролу и превенцију болести напомиње да су антибиотици корисни у лечењу одређених врста инфекција, али не оних узрокованих вирусима. Дакле, они нису увек потребни, јер је тело понекад способно само да се одбрани од инфекције.

Како се смањује ризик?
Појединци могу да смање вероватноћу развоја ове врсте рака избегавањем одређених ризика, као што су конзумација алкохола, употреба дувана и недостатак физичке активности.

Прочитајте још: Проблем са ЕРЕКЦИЈОМ решава једна шоља ЧАЈА

Рани скрининг је најважнији

Стручњаци широм света апелују на рационалну употребу антибиотика, а ова студија им је аргумент више. Наиме, иако се свеукупно последњих година учесталост рака дебелог црева смањила, порастао је број случајева колоректалног карцинома међу особама млађима од 64 године.

А, и све је већа забринутост због укупне преваленце колоректалног карцинома код млађих особа.

Контрола је важна после 45 година.

Најновији подаци, објављени у часопису CancerTrusted Source, упућују да би људи требало да иду на скрининг рака дебелог црева у доби од 45, уместо 50 година, што би помогло у раном откривању и превенцији.

Међутим, стручњаци такође повезују рак дебелог црева с ризиком на које не можемо да утичемо, попут старости, породичне историје, генетике или присутности упалне болести црева.

Прочитајте још: Почните дан једном стабљиком целера и уживаћете гледајући се у огледало

Неки предиспонирајући узроци за рак дебелог црева и даље су непознати или се још увек проучавају, попут ове нове повезаности између употребе антибиотика и рака дебелог црева.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas