Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ВАСПИТАЊЕ

ДЕЦА која крију ПРОБЛЕМЕ од родитеља развијају ОПАСНУ навику

Иако су овоме склонији дечаци, ни девојчице нису увек довољно отворене, па се повлаче у себе сваки пут када им се деси нешто лоше.

1595848998_Depositphotos_75028129_xl-2015.jpg
Фото: Депозитфото
Oglas

Ако се ваш малишан опет вратио кући тужног израза лица, али не жели да вам каже да ли га је повредио неки друг у игри или видите да је поново разочаран, а само ћути и не открива узрок нерасположења, значи да је на добром путу да има проблем са исказивањем емоција.

Прочитајте још: НА НАЈЛЕПШОЈ ПЛАЖИ СОМА БЕЈА: Изван буке и гужве, парче раја умочено у Црвено море (ФОТО)

Прочитајте још: Безазлене НАВИКЕ могу бити ЗНАК да се код детета развија МЕНТАЛНИ ПОРЕМЕЋАЈ

Уместо да се повере родитељима, малишани крију разлоге туге, љутње, страха, пада самопоуздања, љубоморе... А то није добро и мора на време да се реагује.

- Деца морају да науче како да испоље осећања, како да се ухвате укоштац са њима и потом да наставе даље, а не да покушавају да их потисну - упозорава Вики Панаћионе, дечји психолог и оснивач Института за боље родитељство у Мелбурну.

Дете увек питајте да ли има идеју како да реши проблем који се појавио?

Ако малишани осећају да не треба да имају емоције или да су њихова осећања лоша, почеће да их потискују и неће успети да прихвате стратегије здравог суочавања. Погрешно је уљуљкивати их.

Не смеју да потпискују проблеме Фото: Депозит

Добро је да их питате о неком догађају: “Зашто мислиш да је до тога дошло?” или “Имаш ли предлог како би могло да се реши?”, јер би тако могли да их подстакнете да се позабаве проблемом који их мучи, а не да га гурају под тепих.

Стручњаци кажу да је важно да одрасли направе такву атмосферу у кући да дете види да је ту сигурно и да може да се отвори.

Прочитајте још: РОДИТЕЉИ ово ПРАВИЛО морате да знате, сачуваће вашу ДЕЦУ од опасности данашњице

- Родитељи пружају знатно већу утеху тиме што слушају него онда када говоре детету ако имате разумевање за његово расположење, које свакако варира, тада ће оно увек бити вољно да дође и отвори вам душу - тврди др Мел Левин, професор педијатрије на Универзитету Северне Каролине у Чапел Хилу.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas