Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Поставите јасне границе: Како да свом тинејџеру ограничите употребу друштвених мрежа?

Свако време има своје изазове

1680777832_shutterstock_1905630148-tinejdzer-naslov.jpg
Пхото: Схуттерстоцк
Oglas

Док нису постојале друштвене мреже, тинејџери су имали друге изазове, а и родитељство је изгледало другачије. Деца су се играла испред зграде, у паркићу, на теренима, а једина брига родитеља била је да ли ће се ударити, одрати колено, пасти и сл. Тик пред мрак, чуло би се: Никола! Јоване! Наташа!, што би био јасан знак да је игрању дошао крај и да је време да се иде кући. Данашња деца, нарочито тинејџери, поред тога што се уживо друже, имају приступ и једном другом, виртуелном, свету. Они често откривају како да приступе друштвеним мрежама пре него што би родитељи то волели, а опасност се крије у чињеници да родитељи не може да контролише дешавања у том свету.

Шта нам је чинити?

Прво, било би добро да се у улози родитеља дигиталног урођеника поставите као ментор, и као неко ко је ту за своје дете. Бескрајне забране и борбе за моћ, само ће вас исцрпети и лоше утицати на ваш однос са дететом. Друго, покушајте да седнете и да заједно саставите сет породичних правила, која ће се односити на употребу дигиталних уређаја у кући, као и коришћење игрица и друштвених мрежа.

'' Мојој 11-годишњакињи није дозвољено коришц́ење друштвених мрежа, али има свој таблет за школски рад и друге активности које смо јој одобрили. Недавно сам сазнала да је направила приватни налог на Инстаграму. Делује прилично безазлено, али је очигледно против правила која смо јој поставили. Како да се позабавимо овим, и поставимо јаче и јасније границе, а да не претерамо у томе? Да ли је дете које има 11 година довољно старо и зрело да зна шта је одговорно понашање на друштвеним мрежама?'', забринута је једна мама.

Данас, када се и школе све више ослањају на употребу технологије, почевши од најнижих разреда, родитељима заиста није лако. Као што не можете дете пустити да само лута прометним улицама, а да га претходно нисте научили основним правилима понашања у саобраћају, тако не можете свог тинејџера пустити ни да се креће виртуелним светом без претходне обуке о томе шта је дозвољено, а шта недозвољено понашање. Код оних који су то већ учинили, јавља се следећа дилема: како поставити одговарајуц́а правила у вези са употребом технологије, како пратити начин на који дете користи технологију и шта учинити када ваш тинејџер (готово неизбежно) прекрши та правила.

Друштвене мреже и надзор тинејџера

Можете пратити на одређени начин шта ваше дете објављује на друштвеним мрежама, али у старту треба да знате да се бавите немогућом мисијом. Поред тога што ћете потрошити много времена и енергије на то, не заборавите да деца често знају више од нас. Пронаћи ће начин да вам доскоче, колико год мислите да је то немогуће. На крају, сумњичавост ће нашкодити и вашем односу са дететом, па сте некако сви на губитку. 

Будите породица која заједно доноси правила

Како дете улази у свет друштвених мрежа, водите отворену дискусију о породичним правилима, разлогу за успостављање правила, као и о томе шта ц́е се догодити ако дете прекрши ова правила. Што више сарађујете у току овог процеса, дете ће осећати да има вашу подршку и већа је вероватноћа да ће поштовати правила у чијем је доношењу и само учествовало. Дакле, није: Ово је тако јер ја тако кажем, већ: Хајде да заједно сагледамо могућности и одлучимо шта је најбоље за тебе. Истраживања су показала да укључивање детета у заједничко решавање проблема, укључујуц́и нуђење избора, повец́ава њихову унутрашњу мотивацију. Са овим ставом ћете сви бити на огромном добитку, јер што деца више осећају унутрашњу мотивацију, то им је мање потребно ограничења и усмеравања од стране родитеља.

На који све начин можете започети разговор са својим тинејџером:

Реци ми своје идеје за правила о коришц́ењу друштвених медија.

Знаш ли шта представља ризично понашање на друштвеним мрежама?

Који су разлози због којих желиш да користиш Инстаграм?

Донели смо одлуку да ниси довољно одрастао да би имао налоге на друштвеним мрежама. Знаш ли зашто то сматрамо?

Кршење правила

Све што смо навели лепо изгледа у теорији, али пракса може да не буде тако идилична. Како реаговати када дете прекрши породично правило о друштвеним мрежама? Ево неколико стратегија које могу помоц́и да се ово реши на начин који промовише раст уместо да води у борбу за моц́.

Сагледајте све из њихове перспективе

Дубоко удахните и смирено питајте дете: Како си донео/донела одлуку да отвориш Инстаграм налог? Што више разговарате и наведете децу да поделе своје размишљање с вама, то ћете боље премостити јаз између породичног правила и њиховог избора да прекрше правило.

Покажите емпатију

Лако је у овој ситуацији реаговати бурно и речима које изазивају стид код детета. Кад се дете застиди, увреди, затвори се и не учи. Уместо: Како си могао ово да урадиш? Више ти никада нећемо веровати, покушајте са: Звучи као да се осец́аш изостављено јер сви твоји пријатељи имају налог на Инстаграму. Знам да је тешко осец́ати се другачијим…

Повежите породичне вредности са њиховим понашањем. Реците нешто попут: Док растете, желимо да вам верујемо. Део тог поверења стиче се и тако што ћете разговарати с нама ако се не слажете с неким правилом, уместо што га кришом кршите.

Питајте их за мишљење

Шта мислите да би требало да се догоди пошто сте прекршили наше правило? Питати их за мишљење не значи и давати им моћ да одлучују. Родитељи још увек имају власт. Међутим, можете бити заиста изненађени одговорима и тиме што ће сами доћи до предлога да су, рецимо, заслужили да обришу неку игрицу или налог на друштвеној мрежи. Предузимање наведених корака даје прилику за развој критичког мишљења, вештина комуникације, али и учвршћивању породичних вредности. 

На крају…

На крају, да се вратимо на питање: Да ли је дете које има 11 година довољно старо и зрело да зна шта је одговорно понашање на друштвеним мрежама? Кратак одговор би био да вероватно није (мада бисмо се могли сложити са тим да има и много одраслих који нису ни зрели, ни одговорни за друштвене мреже, тако да није све у годинама). Међутим, то не значи да је дете са 11 година премладо да започне процес учења о томе како се користе друштвене мреже.

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas