Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

СТРАХ ОД МАТЕМАТИКЕ: Ево како да уклоните једну од школских анскиозности

До 30 одсто људи има озбиљну "математичку анксиозност", која може довести до знојења дланова, убрзаног рада срца, па чак и до узнемиреног стомака и вртоглавице.

1738830672_Untitled.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

 Испоставља се да родитељи који не воле математику могу "пренети" ову врсту анксиозности својој деци, чак и када су успешни и образовани у другим пољима. Стручњаци објашњавају зашто то није добро и како се може променити.

Деца родитеља који не воле математику ће имати много лошије резултате на задацима који захтевају знање овог предмета, а такође може довести до развоја "математичке анксиозности" која децу може пратити годинама.

Ову врсту анксиозности су истраживачи посматрали код 126 родитеља, а затим пратили математичке вештине њихове деце. Утврђено је да су деца узраста од три до пет година имала лошије резултате из математичких задатака зато што су имала родитеље којима математика не полази за руком.

Откривено је и да деца која нису савладала математичке активности у предшколским годинама имају лоше математичке вештине до осме године, што сугерише да би анксиозност њихових родитеља могла да учини да се боре са математиком у каснијим годинама.

Деца из истраживања која су била мање вешта у математици пре поласка у школу била су генерално лошија у математици на тестовима годинама касније, укључујући памћење таблице множења, сабирање и одузимање у глави.

Резултати су били исти без обзира на то колико су њихови родитељи били добро образовани, што су истраживачи такође узели у обзир.

Постоји могућност да мала деца играју мање корисних игара које захтевају бројање код куће, јер њихови родитељи желе да  избегну математику - али то није све, према ауторима студије.

Чак и када родитељи покушавају да се играју са својом децом и укључује бројеве у забаву, могу им "пренети" своја негативна осећања у вези са математиком, већином због недостатка ентузијазма.

Такав став би могао смањити све предности у развоју које активности које развијају математичко знање доносе.

Важно је да родитељи имају на уму да људи који се боре са математиком у детињству имају тенденцију да се са њом боре као одрасли, због чега могу бити лошији у доношењу одговорних финансијских одлука, упозоравају претходне студије. Поред тога, људи којима недостају математичке способности могу имати лошије образовање и каријеру, па тако и зарађивати мање, на основу претходних доказа.

Један једноставан, али моћан корак који родитељи могу да предузму је да говоре позитивније о математици и деци скрену пажњу да није потребан посебан таленат да би се савладала, саветују аутори студије, преноси "Дејли мејл".

Показивање интересовања, ентузијазма и охрабривање могу направити велику разлику за њихову децу, а такође је препоручљиво истаћи да је прављење грешака у математици не само у реду, већ је и важан део процеса учења.

(РТ)

 

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas