Oglas
· · Komentari: 0

MISTERIJA DREVNIH MAJMUNA IZ STAROG EGIPTA: Zašto su bili toliko važni

Novo istraživanje misterioznih ostataka mumificiranih babuna pronađenih pre više od sto godina u Egiptu otkriva kakvu su poziciju imali primati na drevnom Arabijskom poluostrvu.

1700563112_231753_shutterstock-614586455_f--1-.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Godine 1905. arheolozi su pronašli neobične mumije babuna u Dolini majmuna, arheološkom nalazištu na zapadnoj obali Nila poznatom po prikazima ovih životinja na zidovima grobnica. Životinjama su nedostajali očnjaci i, za razliku od drugih mumificiranih primeraka majmuna iz istog perioda, nisu sahranjene s plemićima niti su pronađeni u grupnim katakombama.

Više od stotinu godina stručnjaci se pitaju kako su majmuni tamo dospeli, odakle su doneti i iz kog razloga. Naučnici su zato testirali deset različitih uzoraka i uspeli da izvuku DNK iz jednog od njih. Biolog Gisel Kop sa Univerziteta Konstanc u Nemačkoj je, koristeći novu metodu genetske analize DNK, otkrila poreklo davno mrtvih babuna, pišu mediji.

 

PRIČA O DVA DREVNA GRADA ILI SAMO JEDNOM

Procenjuje se da mumija babuna iz koje je dobijen DNK datira između 800. i 500. godine pre nove ere. Nalazi pokazuju da je stigla s područja Roga Afrike. Naučnici su uporedili genetski profil mumije s drugim uzorkom iz obalnog područja u Eritreji, gde se u davnim vremenima verovatno nalazila luka Adulis, i pronašli su podudaranje.

Međutim, ovaj pavijan je mumificiran mnogo pre nego što je drevni grad Adulis procvetao u važan trgovački centar i luku, gde se često trgovalo životinjama kao što su pavijani i leopardi. Drevni tekstovi iz istog perioda ukazuju da je verovatno došao iz grada Punta.

Tačna lokacija Punta dugo je zbunjivala naučnike jer se grad pominje u važnim tekstovima, ali se ne nalazi na postojećim mapama.

-Uzorak koji smo proučavali odgovara hronološki lokaciji Punta, ali geografski odgovara Adulisu. Stoga pretpostavljamo da su Punt i Adulis dva različita imena za isto mesto, koja su korišćena u različitim vremenskim periodima, napisala je Gisel Kop.

Ona je rekla da još nije sasvim jasno kako su drevni narodi prenosili babune u Egipat, tako daleko od njihovog prirodnog staništa.

-Sudeći po načinu na koji su stari Egipćani predstavljali babune u svojoj umetnosti, čini se kao da su ih posmatrali u njihovom prirodnom okruženju, rekla je ona.

 

BONUS VIDEO:

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

 

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas