Oglas
· · Komentari: 0

3 posledice nedostatka sna: Uticaj na telo je ogroman

Kako nesanica utiče na imunitet, raspoloženje i celokupno zdravlje?

1740750206_shutterstock_2141298833.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Nije slučajno što svi vodeći wellness stručnjaci  i zdravstveni eksperti stalno naglašavaju koliko je kvalitetan san ključan za naše zdravlje i blagostanje. Jedna neprospavana noć možda neće ostaviti ozbiljne posledice, ali dugoročna deprivacija sna može značajno narušiti naše fizičko, mentalno i emotivno stanje.

„Dobar san je neophodan za očuvanje fizičkog i psihičkog balansa“, ističe neuropsihološkinja Dr. Sanam Hafiz i dodaje: „Hronični nedostatak sna može ozbiljno uticati na naše telo i um, povećavajući rizik od različitih zdravstvenih problema.“

Evo tri ključna načina na koja nedostatak sna može uticati na naše telo i zašto je važno pronaći rešenje što pre.

1. Oslabljeni imunitet – vaša prva linija odbrane slabi

Dok spavamo, naše telo proizvodi specijalne proteine i antitela koji su ključni za borbu protiv infekcija, virusa i drugih bolesti.

„Nedostatak sna može značajno smanjiti proizvodnju ovih zaštitnih ćelija, čime se slabi imuni sistem i povećava sklonost ka prehladama, gripu i drugim infekcijama“, objašnjava Dr. Šelbi Haris, profesorka neurologije i psihijatrije.

Imuni sistem, pod uticajem nesanice, ne može dovoljno efikasno da prepozna i eliminiše patogene, što znači da se češće razboljevamo, a telo se sporije oporavlja.

Rešenje? Kvalitetan san mora biti prioritet – baš kao i ishrana i fizička aktivnost, on je ključan deo naše wellness rutine.

2. Povećan rizik od bolesti – kada telo ne dobija dovoljno odmora

S obzirom na to da nedostatak sna slabi imunitet, prirodno dolazi i do povećane sklonosti ka ozbiljnijim bolestima.

„Dok spavamo, telo proizvodi citokine, proteine koji pomažu u borbi protiv patogenih mikroorganizama i upalnih procesa“, navodi Dr. Hafiz. „Nedostatak sna smanjuje ovu proizvodnju, što može otežati organizmu da se odbrani od infekcija i upala.“

Ali to nije sve! Hronični manjak sna može dovesti i do porasta hormona stresa – kortizola, koji dodatno ugrožava zdravlje, povećavajući rizik od:

  • Dijabetesa
  • Kardiovaskularnih bolesti
  • Gojaznosti

Rešenje? Stvaranje redovnog ritma spavanja, uz smanjenje stresa i izbegavanje ekrana pred odlazak u krevet, može poboljšati kvalitet sna i smanjiti dugoročne zdravstvene rizike.

3. Negativan uticaj na raspoloženje i mentalno zdravlje

Sigurno ste primetili da se nakon neprospavane noći osećate razdražljivo, neraspoloženo i iscrpljeno. To nije slučajnost – san igra ključnu ulogu u regulaciji emocija i stresa.

„Loš san može otežati kontrolu emocija i raspoloženja“, objašnjava Dr. Haris. „Osobe koje hronično ne spavaju dovoljno često se suočavaju sa povećanom anksioznošću, depresijom i stresom, što može negativno uticati na posao, školu i odnose sa drugima.“

Ova stanja nisu samo trenutna – ako nesanica postane hronična, može značajno narušiti kvalitet života.

Rešenje? Vežbanje pre spavanja, meditacija i tehnike opuštanja mogu pomoći u poboljšanju kvaliteta sna i stabilizaciji raspoloženja.

(Ženski magazin)

BONUS VIDEO

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas