Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

КО ЈЕ ПРИНЦЕЗА ИНГРИД АЛЕКСАНДРА ОД НОРВЕШКЕ? Постала је прва жена наследница круне у последњих 600 година

Норвешки краљ Харалд В преминуо је данас у 89. години.

1787901260_profimedia-1128768908.jpg
Фото: Профимедиа/ SplashNews.com
Oglas

Смрт краља значи да је принцеза Ингрид Александра од Норвешке следец́а у реду за престо, чиме постаје прва жена наследница престола у последњих 600 година, пише британски Хелло. Њен отац, престолонаследник Хакон ц́е ускоро постати краљ Норвешке, заједно са својом супругом Мете-Марит, која ц́е постати краљица. Иако норвешки закони не забрањују церемонију крунисања, она није одржана још од 1906. године.

Стога је вероватније да ц́е будуц́и краљ Хакон једноставно положити формалну заклетву приликом ступања на престо пред Државним саветом, а затим и пред парламентом, познатим као Стортинг.

Принцеза Ингрид Александра (20) прва је жена наследница норвешког престола после 600 година – последња владарка била је краљица Маргарета, која је преминула 1412. године. 

Ингрид није била прво унуче краља Харалда и краљице Соње, јер је годину дана раније рођена Мод Анџелика Бен – најстарија од три ц́ерке норвешке принцезе Марте Луизе и њеног покојног бившег супруга, писца Арија Бена. Ипак, Ингирд је била прво дете рођено од стране престолонаследника и, пре свега, прва девојчица рођена након 1990. године, када је уведено правило апсолутне примогенитуре – што значи да прворођено дете ступа на престо без обзира на то да ли је мушког или женског пола.

То није био случај у претходној генерацији, будуц́и да је принцеза Марта Луиза две године старија од свог брата Хакона.

Ко је принцеза Ингрид Александра?

Млада престолонаследница је 21. јануара прославила свој 22. рођендан и тренутно студира на Универзитету у Сиднеју, где похађа трогодишње студије друштвених наука и живи у студентском кампусу. Поводом прославе њеног рођендана почетком године, палата је пружила увид у њен студентски живот у иностранству, објавивши фотографије на којима се принцеза види испред Сиднејске опере, у сусрету са кенгуром и док посматра коале.

Пре уписа на универзитет, Ингрид је прошла војну обуку у Инжењеријском батаљону Бригаде „Норд”. Одрасла је окружена члановима краљевских породица из целе Европе, међу којима су били њени кумови – краљ Филип од Шпаније и краљ Фредерик од Данске – као и њена кума, престолонаследница Викторија од Шведске.

Попут свог оца, принцеза Ингрид је похађала државну основну школу, а затим приватну Међународну школу у Ослу, у којој се настава одвија на енглеском језику. Ради завршетка нижег средњег образовања, прешла је у школу „Ураниенборг” у Ослу, пре него што је уписала вишу средњу школу „Елвебакен”. Будуц́а краљица освојила је златну медаљу на норвешком првенству у сурфовању за јуниоре, а такође се страствено бави скијањем и кик-боксом.

Последњих година, принцеза Ингрид Александра предузима кораке како би се припремила за своју будуц́у улогу краљице Норвешке. У децембру је први пут присуствовала церемонији доделе Нобелове награде за мир у Градској вец́ници у Ослу, заједно са родитељима и баком и дедом – краљем Харалдом В и краљицом Соњом.

Ова млада принцеза ц́е се у наредне три године првенствено посветити школовању, али се последњих година постепено укључује у обављање јавних дужности, присуствујуц́и догађајима као што су државне посете и прославе Дана државности Норвешке, пише британски Хелло. 
 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas