Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Које се реакције одвијају у мозгу кад се ЗАЉУБИМО? Емоција која изазива бројне реакције

Када смо заљубљени, често смо опседнути мислима о вољеној особи

1695371161_shutterstock_2112812240.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Када се заљубимо, доживљавамо снажна осећања која дубоко утичу на наше животе. Иако романтика често приписује срцу кључну улогу у љубави, у стварности све почиње од мозга

Према релевантним истраживањима, мушкарци обично брже изразе своју љубав у односу на жене. Мушкарцима је потребно у просеку 88 дана (око три месеца) да изјаве љубав, док женама треба у просеку 134 дана (четири и по месеца). Такође, 39 одсто мушкараца изразиће "волим те" у првих месец дана, док је одговарајући проценат за жене само 23 одсто.

На почетку везе, мозак производи високе нивое хемикалије назване фенилетиламин (ПЕА). Ова природна супстанца делује као амфетамин и изазива осећај "лудог заљубљивања". То је оно што ствара осећај среће, повећане енергије и узбуђења на почетку везе. Љубав изазива исте неурохемијске реакције у мозгу као и лекови, јер поплављује центар за "награђивање" у мозгу, изазивајући општу еуфорију.

Заљубљеност такође искључује делове мозга који регулишу друштвено расуђивање и страх. Због тога, када сте заљубљени, мање се бринете о томе шта други мисле или говоре о вама, што може довести до јавног изражавања љубави.

Када се заљубите, такође може доћи до губитка осећаја за време. Осећај као да је време пролетело често је повезан с заљубљеношћу. Неуротрансмитер норепинефрин, заједно с допамином и окситоцином, ствара интензиван осећај љубави и узбуђења који чини да време изгледа као да брзо пролази.

Све ове промене у мозгу доприносе интензивном искуству заљубљености, које може драматично утицати на наше емоционално стање и понашање у почетним фазама љубавне везе.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas