Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Шта је правило васпитања 7-7-7? Пут до срећног одрастања

Једна мама је открила правило васпитања 7-7-7 за које тврди да је пун погодак за одгајање деце.

1738577411_shutterstock_2471797589.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Маме и тате морају некако да ослушкују темперамент и карактер детета да би знали на који начин најбоље могу да га васпитају, а мама Линда је на ТикТоку објаснила све о правилу 7-7-7 које је тренутно веома популарно.

Како је објаснила, ово правило подразумева да се дечји живот дели на три фазе, од којих свака траје по седам година. "Тако ћете одгајити добре људе", тврди Линда.

Првих седам година живота – сигурна повезаност

Прва фаза, према овом правилу, траје до седме године живота малишана. Како је мама Линда објаснила у видеу, малишани су посебно радознали у том периоду и веома лако упијају информације од околине.

"У овој фази родитељи имају кључну улогу у обезбеђивању безбедног и стимулативног окружења за децу, која у оквиру својих граница могу да истражују и експериментишу".

Како истиче, у овој првој фази је важно да родитељи посвете детету доста пажње како би успоставили сигурну повезаност, која је неопходна за здраво и срећно одрастање.

Линда тврди да су до седме године најважније три активности:

  • Заједничка игра на поду
  • Читање прича
  • Шетње у природи

Од 14. године живота – развијање стечених социјалних и емоционалних вештина

У другој фази која траје од седме до 14. године су фокусирана на учење, па није чудно да управо у тим годинама крећу у школу.

"Малишани уче да буду у заједници, заправо развијају социјалне и емоционалне вештине које су стекли у првим годинама живота у оквиру породице, а најважније је како да стичу нове пријатеље и решавају конфликте", објашњава ова мама.

У овом периоду је важно да деца јачају концепт доброг и лошег, који им је неопходан за решавање сложених ситуација које се можда не односе директно на њих. Главни задатак родитеља у овој фази је да:

  • Науче децу како да се понашају у групи
  • Уче их како да негују пријатељства огранизујући играње са вршњацима

Спортске и друге групне активности у овој фази су добре јер могу да их науче тимском раду, спортском духу, али и да добро утичу на њихово здравље.

Од 15. године – корак ка независности

Након 14 година почиње трећа фаза, према правилу 7-7-7. Ова фаза је најсложенија јер почиње од адолесценције и траје до 21. године. "Деца више нсу деца, већ тинејџери са дефинисаном личношћу", истиче мама Линда, додајући да су и деци и даље потребни савети.

"Деци је у овој фази потребно дати слободу да праве грешке и сносе последице својих дела, али да знају да никада нису сами. Иако стално говоре да желе да буду независни, и даље им је потребан неко да их води", објашњава она, додајући да су у трећој фази најважнији:

  • Поштовање дечјих избора, чак и када вам се чине погрешним
  • Некажњавање за грешке јер су важне за њихов развој и напредак
  • Подршка јер иако деца у овом узрасту траже независност и даље им је потребан неко на кога могу да рачунају.

(Yумама)

БОНУС ВИДЕО

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas