Oglas
· · Komentari: 0
ČAJ

Ovaj napitak ruskih careva MORA da prođe kroz planine, pustinje i stepu, a PROČITAJTE i zašto

Neverovatna mešavina najfinijih čajeva je sasvim slučajno postala legendarno piće koje je vekovima traženo i danas se prodaje u najfinijim prodavnicama čaja širom sveta

depositphotos_43913947-stock-photo-russian-girl-in-a-kokoshnik.jpg
Oglas

Reč je o mešavini kovrdžavih listova ulong čaja sa padina Vui planine koji oksidiraju na suncu, kao i lapsang i kimun čaja iz provincije Anhuj, koji je dimljen iznad sibirskih borovih iglica. Čaj ima otmen ukus koji je prijao ruskim plemićima i danas se smatra aromatičnim blagom.

Pročitajte još: Ova BILjKA je lek protiv starosti, a Hitler je po nju poslao u Rusiju TAJNU EKSPEDICIJU

Kako se priprema?
"Ruski karavan" se pripremao vodom iz samovara, a danas u emajliranom čajniku. Čista voda se sipa u čajnik da proključa. U ugrejan čajnik se sipa kašičica čaja po osobi i jedna za čajnik. Nalije se sveža voda. Kada proključa, ostavi se tri-četiri minuta da odstoje listići. Zaslađuje se šećerom, mlekom ili medom.

Naziv "ruski karavan" nastao je u 18. veku dok su još karavani kamila bili glavni transportni sistem kroz ogromno rusko carstvo. Naime, čaj je iz Kine do Sankt Peterburga putovao oko šest meseci ne samo brodovima, već i karavanima čuvenim Putem čaja. Južna ruta preko Odese je bila neuporedivo jeftinija, ali je tada čaj morao da brodom prođe kroz tropska mora visoke vlažnosti i gubio je na kvalitetu. Zbog toga su trgovci birali prolaz kroz hladnu i suvu Mongoliju i Sibir.

Osnova transkontinentalnih karavana bili su konji i dvogrbe kamile, a nezaobilazni proizvod koji su nosili bio je čaj iz Kine. Listovi čaja su sabijani u obliku pogače, pakovani u čiste marame, pa u bisage dvogrbih kamila. Karavan se noću zaustavljao, a putnici odmarali oko vatre.

Neke pogače čaja, koje su bile bliže vatri, dobile su prijatnu nadimljenu aromu koju su otkrili tek kada su stigli na odredište.

Put čaja
Put čaja je počinjao u Kašgaru, iza Kineskog zida, prolazio je kroz pustinju Gobi do Urge u Mongoliji, preko Tibeta i ruske stepe do Evrope. Mreža Puta čaja imala je više od 9,500 kilometara. Da bi čaj stigao od Kašgara do Evrope bilo je potrebno šest meseci.

Dimna aroma se toliko dopala ljubiteljima čaja da su trgovci došli na ideju da namerno nadime čaj. To su uradili uz pomoć borovih iglica u Sibiru. Od mladih šišarki ovog bora se pravi i slatko koje se fantastično slaže sa izuzetnim ukusom ovog napitka. Međutim, najdelikatniji miris i ukus čaj dobija na kraju - kada se preko noći položi na sibirski sneg, kako bi dobio hladnu, resku notu.

Prema drugoj verziji, čaj je donet u Rusiju početkom 17. veka kao poseban poklon mongolskog Altun kana caru Mihajlu Fjodoroviču. Trgovina je između Mongolije i Rusije počela posle potpisivanja Mira u Neršinski 1689. godine.

Pročitajte još: Ova biljka raste kao KOROV, a čaj od nje vam može mesečno uštedeti i do 4.000 DINARA!

U to vreme je čaj bio statusni simbol koji je sebi mogla da priušti samo ruska aristokratska elita, a ceremonija čaja rezervisana za posebne prilike kada se služilo ovo fantastično aromatično piće.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas