Evo jutarnjih rutina na koje se stručnjaci oslanjaju za dobar san.

Način na koji spavate noću utiče na to kako se osećate sledećeg dana, ali takođe ono što radite ujutru može uticati na to kako spavate tokom noći.
Vaša dnevna rutina direktno utiče na kvalitet sna tokom noći.
Budi se svaki dan u isto vreme
Možda ćete biti u iskušenju da nadoknadite svoj san tokom vikenda, ali dr Majkl Breus, klinički psiholog i stručnjak za medicinu spavanja sa sedištem u Kaliforniji, preporučuje da se budite u isto vreme svakog dana, pa čak i vikendom. Redovni rasporedi spavanja važni su za različite mere zdravlja i učinka, uključujući trajanje sna i kvalitet sna. Međutim, kada ne spavate dovoljno tokom radne nedelje (stručnjaci preporučuju da odrasli imaju najmanje sedam sati noću), dobijanje jednog do dva dodatna sata neradnim danima može biti od koristi, piše Everyday Health.
Ustanite odmah iz kreveta
Za bolji san noću, nemojte odugovlačiti sa ustajanjem iz kreveta ujutru.
- Krevet treba da bude rezervisan za spavanje, a kada ujutru provodite previše vremena opuštajući se u krevetu, to sprečava vaš um i telo da povežu san sa krevetom.
Otvorite roletne
Doživljaj dnevne svetlosti ujutru podstiče vaš um da sazna da je vreme da se probudite. Ujutru, kako se izlaganje svetlosti povećava, vaš mozak prestaje da proizvodi melatonin, hormon koji reguliše ciklus spavanja i buđenja i čini da se osećate pospano. Temperatura tela takođe raste, zbog čega se osećate budno. Nasuprot tome, kako sunce zalazi uveče, vaš mozak počinje da proizvodi melatonin i temperatura vašeg tela opada, zbog čega se osećate manje budnim. Fondacija za spavanje preporučuje najmanje 30 minuta ranog izlaganja dnevnom svetlu svakog dana, tako što ćete izaći napolje ili pustiti prirodno svetlo kroz prozore, kako biste uskladili svoj obrazac spavanja i buđenja i olakšali noćni san.
BONUS VIDEO