Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
НАПРЕДНО

ОД ЛУДЕ ИДЕЈЕ ДО СТВАРНОСТИ: Почела употреба ИНТЕРНЕТА ИЗ БАЛОНА, а ево како све функционише (ФОТО)

Различита су размишљања о начинима на који би могао да се омогући приступ интернету на подручјима која су тренутно слабо или никако покривена сигналом. У последње време, све се чешће прича о сателитском интернету.

1598180526_Untitled8.jpg
Фото: Принтскрин / Твитер / Газетте Ревиеw
Oglas

„СпацеX“ већ је послао неколико стотина од планираних више од 30.000 малих сателита Старлинк који би људима на Земљи требало да омогуће приступ мрежи тамо где је тренутно нема.

Прочитајте још: Да ли болујете од НОМОФОБИЈЕ, а да нисте ни свесни да ИМАТЕ ОВУ ДИЈАГНОЗУ?

Због тога је „Гоогле X“ екипа (који је сада део Алфабета) пре 7 година имала, како су нагласили на својој страници, „луду идеју“ о коришћењу интернетских балона опремљених антенама који би могли да служе као мобилне базне станице.

У тај пројекат „Лоон“, како су га назвали, уложили су велике ресурсе и пуно времена, али све се исплатило јер је прошле недеље започела прва комерцијална примена таквог балонског интернета у Кенији.

Балони би сигналом требало да покривају подручје од око 50.000 квадратних километара. Просечна брзина интернета износи 18.9 Мбпс (доwнлоад) и 4,74 Мбпс (уплоад), уз латенцију (кашњење) од 19 мс.

Прочитајте још: Корисницима свануло! НЕТФЛИX тестира нове опције које ће ОЛАКШАТИ ЖИВОТ

Како су нагласили на службеном блогу, током тестирања је око 35.000 особа користило њихов балонски интернет, а да то нису ни знали. Интернет сервис базиран на балонима показао се и више него добар за услуге попут гласовних и видео позива, друштвених мрежа, сурфовања интернетом итд.

Тестирања су почела још пре пандемије, а ситуација са ширењем корона вируса само је убрзала развој и имплементацију сервиса. Балони лете у стратосфери на висинама између 18 и 25 км, где су ветрови слабији, а управо се струјање ветра користи за кретање балона.

Прочитајте још: ОДЗВОНИЛО лаптоповима! Ево који произвођач се повлачи са тржишта ПРЕНОСИВИХ РАЧУНАРА

Како би се правилно распоредили за покривање највећег могућег подручја, користе се системи вештачке интелигенције. Балони могу неколико месеци да буду у ваздуху, након чега се враћају на земљу, а замењују их нови.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas