Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
НЕВЕРОВАТНО

Знате ли како је настао ЦРВЕНИ ТЕПИХ? Постављен је због краљице Наталије Обреновић, а разлог је ФАНТАСТИЧАН

Сви знамо да је "црвени тепих" симбол за ВИП особе, али не и да је краљица Наталија прва имала част.

1620296007_Natalijakraljica.PNG
Фото: Instagram/ screenshot kulturni.beograd
Oglas

Заштитни знак гламурозности је црвени тепих. Да ли занте када је први пут постављен?

Прочитајте још: Космонаути су занемели: Седам анђела летело је око станице, а онда их је Хабл снимио

У Холивуду је 1922. године први пут постављен црвени тепих, на премијери филма "Робин Худ", како би овом свечаном стазом прошле звезде Даглас Фербанкс и Волас Бири. Део доделе Оскара црвени тепих постао је пре тачно пола века, 1961. године, када је установљена пракса да познате личности из лимузина излазе директно на свечани тепих.

Царица Катарина је газила по цвећу.
ВИП особе
Црвени тепих се последњих деценија користи за тзв. ВИП особе на разним догађајима где се појављују, али је остао синоним за важност, раскош, свечаности, прославе, посете државника, инаугурације.

Некада су уместо црвеног тепиха посипали цвеће, као што је био случај када је пролазила царица Катарина Велика.

Тако се као занимљив наводи и пример из Србије из друге половине 19. века, када је "народ желећи да искаже благонаклоност према својој краљици Наталији Обреновић, неком приликом поставио јастуке и душеке читавим путем којим се кретала њена кочија, дугачким тридесетак километара".

Наталија Обреновић је преко душека и јастука стигла до Враћевшнице.

Прича о дочеку краљице Наталије је везана је за посету таковском крају и обиласку манастира Враћевшница, једином месту у Србији где су се "Богу и народу" заклињали и кнез Милош Обреновић и вожд Карађорђе, удаљеном 20 километра од центра Горњег Милановца.

Прочитајте још: Како је настала болест БОГАТИХ ДАМА? Прва дама САД имала је модне хирове због који су мислили да је ЛУДА!

- Она је овде долазила док је у стомаку носила краља Александра, а добре мештанке овог краја су испод фијакера којим је долазила постављале душеке и јастуке - да се мали не труцка - испричала је о томе монахиња Ирина.

Велики путник, писац и познавалац наших крајева, Влада Арсић оставио је о томе у књизи "Невиђена Србија" запис интригантног наслова "Због краљице поћебили 30 километара пута", наводећи то као једну од заиста необичних сторија из наше историје:

Прочитајте још: Највећа комунистичка ТАЈНА: Ко је убио 4.000 Срба и 12 Немаца и зашто је Мустафа Голубић виђен у Смедереву?

- Да неко застре готово тридесет километара излоканог и блатњавог друма сламарицама, ћебадима, губерима и јорганима само због једне особе, забележили смо у подрудничким селима.

Пут кроз таковски крај је био блатњав и излокан, а краљица трудна

То се догодило у 19. веку када је краљица Наталија Обреновић одлучила да посети таковски крај и обиђе манастир Враћевшницу. За ову посету народ се дуго припремао и необично радовао. А онда се прочуло да се краљица лоше осећа и да ће због рђавог времена и још рђавијег пута, ипак, одустати.

Фото: Пиксабеј

Међутим, народ ју је предухитрио. Самоиницијативно је изашао из кућа и понео све што би могло да помогне - од ћебади и поњава, до губера и сламарица. За само неколико сати пут до манастира Враћевшнице је поравнан и попуњене су све рупе, па је краљичина кочија могла несметано да се креће.

Прочитајте још: Прошло је више од пола века, а ни трага ни гласа од њих: Троје малишана су једног јутра отишли на плажу и више се никада нису вратили (ВИДЕО)

Краљица дала поклон
Дубоко потресена овим гестом, краљица не само да се предомислила, већ је понела и вредан дар - огромно урамљено огледало, које се и данас може видети у манастиру Враћевшница - каже Влада Арсић.

Наталија је поклонила манстиру огледало импозантних димензија са позлаћеним рамом и конзолом и данас заузима посебно место у манастирској ризници.

Међутим, зашто је тепих црвен?

Прочитајте још: НАЈДУЖА НОЋ у историји човечанства догодила се 536. године и трајала је 18 месеци. Шта се тачно десило?

Црвена боја представља симбол храбрости и одважности, али и престижа. Данас свако може да је носи, али су некада у земљама као што су Јапан и Италија то себи могли да приуште само моћни људи из високог сталежа. Црвени плашт су носили краљеви и папе, ходајући црвеним тепихом, док су принцезе и даме из владајуће класе носећи атрактивне хаљине на црвеном тепиху свој значај додатно истицале. Тако се и црвени тепих данас и поставља како би нагласио важност догађаја, али и људи који по њему ходају.

Црвени плашт су носили краљеви, а испред прве класе воза је увек црвени тепих.

Године 1821. долазак петог председника САД Џејмса Монроа био је обележен црвеним тепихом простртим поред његовог чамца и овакав тепих постаје део иконографије свечаних догађаја. Посебно су железнице настојале да то максимално искористе, па су простирале црвени тепих за путнике прве класе.

Прочитајте још: Принц Филип је добијао СВЕ ТАЈНЕ извештаје о посетама НЛО, а занимао га је један ИНЦИДЕНТ

Први помен црвеног тепиха налазимо већ у 2.500 година далекој прошлости, у античкој Грчкој, у чувеном Есхиловом "Агаменону". Супруга краља Микене, Клитемнестра, говори о "поду гримизног веза који ће прострти Краљевим путем" за свог мужа по повратку из Тројанског рата. Међутим, краљ је одбио да корача по њему, сматрајући да црвеним тепихом ходају само богови, а не смртници као што је он и напомиње да су богови заслужни за победу Грка у Троји и за њихов и његов безбедан повратак кући у Арг.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas