· · Коментари: 0

САЛЕП - топли, слатки напитак са Блиског истока идеалан за ХЛАДНЕ дане: Многи су га пили као мали, а нису ни слутили колико је ЗДРАВ

Може вам помоћи да заштитите црева и спречите стомачне тегобе

1667652949_Foto-Shutterstook-salep.jpg
Фото: Схуттерстоцк

Током хладних зимских дана, наше мајке су нам кувале овај дивни напитак

Салеп је фини, топли, слатки напитак идеалан за хладне зимске дане, пореклом са Блиског истока. У наше крајеве је дошао још у доба Турака, а њиме смо се сладили као деца током зимских месеци.

Салеп у праху је осушено, млевено корење неколико врста дивље орхидеје (или само гомољ орхидеје).

Код нас се салеп припрема од осушеног, самлевеног и прерађеног гомоља Обичног каћуна (Орцхис морио).

Припема салепа, од ливаде до чаше, тече овако: гомољке се ваде, перу од земље, очисте од опни и кратко прокувају, најбоље у сурутки. Затим се суше прво на ваздуху, потом у сушници, док не постану скоро кристално прозирне, потом се сецкају у прах, просеју и чувају на сувом.

Инстант салеп са само залије врелом водом јер у њему су већ сви потребни састојци. Чисти салеп је нешто скупљи, од 50 гр. се добије 3 литра овог укусног напитка.

Прочитајте још: Нутриционисти објашњавају због чега не смете пити КАФУ на празан ЖЕЛУДАЦ: Многи нису свесни колико је ова НАВИКА лоша

Припрема се на следећи начин:

Састојци:

1 л воде (или млека)
1 кашика салепа у праху
шећер, цимет или ђумбир

Кашику салепа у праху помеша са чашом млаке воде да не буде грудвица. Кад вода у шерпи узаври, додати шећер, прокувати кратко време, па додати умућени салеп. Кувати на умереној температури док се не добије гушћа, помало слузава течност. Сипа се у стаклене чаше или шоље, па се по површини поспе прах ђумбира или цимета.

Користи се и као средство за лечење упала слузнице црева и желуца, а посебно код разних врста стомачних проблема.

Салеп оштећену слузокожу пробавног тракта облаже заштитним слојем који спречава даљња оштећења и омогућава оштећеним местима да се опораве. И не само да омогућава него и учествује у зацељивању слузокоже, јачању слузокоже, функционалности слузокоже пробавног тракта.

БОНУС ВИДЕО:

 

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.