Oglas
· · Komentari: 0

Sa koliko godina dete treba da dobije PRVI TELEFON? Pitanje koje muči mnoge roditelje

Većina roditelja postavlja ovo pitanje, a da li uopšte postoji pravi odgovor?

1699376115_shutterstock_403782565.jpg
Foto: Šhutterstock
Oglas

Sa koliko godina dete treba da dobije prvi mobilni telefon? Profesorka psihologije na prestižnom američkom univerzitetu Jejlu, Lori Santos, smatra da postoji samo jedan tačan odgovor na ovo pitanje:

- Čekajte što je duže moguće. Mislim da je bolje što više odugovlačiti s davanjem tehnologije deci.

Mališani, od osam do 12 godina, koji imaju telefon, provode nešto manje od pet sati dnevno uz pametne uređaje, dok tinejdžeri izgube gotovo osam sati, pokazalo je istraživanje jedne neprofitne organizacije iz 2019. godine.

To vreme se retko koristi za kreativne aktivnosti. Naprotiv, mladi ga uglavnom utroše na društvenim mrežama ili gledajući video-zapise, ističu stručnjaci. Pomenuti psiholog smatra da će to verovatno podstaći loše mentalno zdravlje i ometati decu na časovima.

- Sam broj informacija koje bi dete moglo dobiti s društvenih medija može biti poražavajući. Tinejdžeri danas dobiju oko 200 obaveštenja na svojim telefonima - napominje Santos.

Udruženje Wait until 8th zagovara izbegavanje upotrebu pametnih telefona pre polaska u osmi razred. Navodi se da mališani u proseku prvi pametni telefon dobijaju sa deset godina. Ovi uređaji odvlače pažnju i potencijalno su opasni za decu, ali su široko rasprostranjeni u osnovnim i srednjim školama zbog društvenog pritiska i nerealnih očekivanja da ga imaju. Poručuju da je detinjstvo prekratko da bi se trošilo na pametne telefone.

- Roditelji bi takođe trebalo da budu primer deci - dodaje Santos. - Ako ste stalno na mobilnom telefonu, biće teže da opravdate zašto vaše dete ne može da ga ima. Mališani neće uraditi ono što im vi kažete, već ono što vi radite.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas