· · Коментари: 0

Спанаћ је једна од ШЕСТ намирница које су ОПАСНЕ по организам ако се једу СИРОВЕ!

Многи тврде да је конзумирање сирове хране здравије за наш организам, с обзиром на то да се на тај начин чувају витамини и минерали који се налазе у њима.

1616740556_98fa43bfe3980f74e208ef974795a23151189123.jpg
Фото: Принтсцреен / Yоу Тубе / КQЕД Фоод

Међутим, постоје и оне намирнице, попут махунарки и житарица, који свој пун потенцијал добијају тек након кувања.

Поједине намирнице, уколико се једу сирове, могу да изазову проблеме у телу, попут надутости, гасова и друго.

Црвени пасуљ

Пасуљ је генерално намирница коју ћете јести кувану. Али оно што можда нисте знали јесте да садржи велике количине токсина фитохемаглутинина. Ако црвени пасуљ није довољно куван, то може да повећа токсичност, али темељно кување чини га безопасном намирницом.

Кромпир

Нешто што су старије генерације примењивале како не би ишли у школу, јесте и једење сировог кромпира. Чак и мања количина може да изазове разне гастроинтестиналне и неуролошке проблеме, укључујући мучнину, дијареју, аритмију, вртоглавицу, халуцинације, парализу и хипотермију. 

Патлиџан

Патлиџан је једна од намирница чије конзумирање би требало да избегавате у сировом стању. Ова биљка, попут кромпира, садржи соланин који је горког укуса, а превелик унос соланина може да проузрокује мучнину, вртоглавицу и друге здравствене проблеме. Изузетно високе дозе соланина могу да буду и и фаталне. Количина соланина у патлиџану смањује се кувањем.

Зелене махунарке

Зелене махунарке сматрају се здравим поврћем, јер су богате витаминима А, Ц и К. Ако поједете неколико сирових махунарки, то неће проузроковати проблем, али сирове махунарке могу да буду благо отровне. Ове намирнице садрже лектине, антинутријенте који ограничавају способност тела да апсорбује витамине и минерале и могу да проузрокују проблеме са варењем. Кувањем се знатно смањује ниво лектина.

Спанаћ

Спанаћ садржи оксалну киселину која ограничава апсорпцију калцијума и која може да олакша стварање бубрежних каменаца. Кувањем спанаћа смањују се количине ове киселине. Осим тога, на сировом лишћу спанаћа могу да се скупљају разне бактерије попут Е. цоли која се такође може уништити кувањем.

Дивље гљиве

С једне стране, дивље гљиве су тешке за варење, а с друге стране, неке сорте дивљих гљива могу да буду и опасне и отровне. Након кувања неке сорте гљива могу да буду јестиве.

                       Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.