Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Да ли постоји ЗАВИСНОСТ ОД ХРАНЕ? Ево шта кажу стручњаци

Да ли је зависност од хране стварно постоји? Не постоји званична дијагноза, али стручњаци кажу да се овај проблем све више препознаје

1694180605_shutterstock_1906405480.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Може ли се реч „зависност“ – која се обично повезује са дрогом, алкохолом, коцкањем или другим понашањима која у прекомерној мери могу озбиљно да нашкоде нечијем здрављу и добробити – односити на храну или одређену храну?

Према чланку у Америцан Јоурнал оф Псицхиатри, зависност од хране се не сматра клиничким поремец́ајем, али неки психолози и истраживачи исхране и бихејвиоралног здравља који проучавају ову тему кажу да би можда требало да буде, пише Еврyдаy Хеалтх.

- Иако није универзално признат као званична дијагноза, термин се користи да опише понашања у исхрани која немају ограничења и која се не заустављају упркос негативним физичким, емоционалним или друштвеним ефектима - објашњава др Џон Долорес, клинички психолог и извршни директор Беспоке Треатмент-а, праксе менталног здравља са седиштем у Лос Анђелесу.

Све је више доказа који поткрепљују не само ове тврдње, вец́ показују и да одређена храна доводи до физиолошких процеса у мозгу који се јављају у другим врстама зависничког понашања.

Шта је зависност од хране?

Према Иале Јоурнал оф Биологи анд Медицине, реч „зависност“ је први пут употребљена у контексту хране (у односу на чоколаду) 1890. Године 1956. истраживач Терон Рендолф, МД, користио је термин „зависност од хране“ у Куартерли Јоурнал оф Студиес он Алцохол да опише „специфичну адаптацију на једну или више намирница које се редовно конзумирају на које је особа веома осетљива".

Ако редовно доживљавате губитак контроле док једете, интензивну жудњу или осец́ај туге када покушавате да зауставите то понашање, или ако вам је тешко да престанете да једете када се осец́ате ситима (чак и ако постоје негативне последице), вец́а је вероватноц́а да ц́ете испунити критеријуме ИФАС за зависност од хране.

      Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

 


 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas