· · Коментари: 0

Када је беба спремна за чврсту храну? Знакови на које треба да обратите пажњу

Већина беба је спремна за увођење чврсте хране између четири и шест месеци, што је препорука и педијатра

1675942214_shutterstock_332361776.jpg
Фото: Схуттерстоцк

Уколико желите да пожурите са увођењем кашица, важно је да будете упознати са битним стварима. Постоје многи разлози зашто не треба бебама прерано да уведете чврсту храну.

Прво, пробавни систем још није довољно развијен за овакву врсту оброка, потом имају тенденцију да несвесно избацују храну из уста, а такође им још увек недостаје ензим који помаже у разградњи чврстих намирница. Осим тога у првих шест месеци бебиног живота све нутритивне потребе задовољене су искључиво мајчиним и адаптираним млеком. Прерано увођење хране може такође да изазове здравствене проблеме у каснијем узрасту као што је гојазност.

Међутим без обзира на вашу процену и савет педијатра, најважније је да пратите развој своје бебе. Она ће јасно да вам стави до знање када је спремна за прве кашице.

Ово су знаци на које треба да обратите пажњу:

  • Ваша беба може да седи у столици за храњење - за сигурно и безбедно давање хране, важно је да беба буде у правилном положају за храњење и да држи стабилно главу док је наслоњена. У супротном биће јој непријатан тај положај и сигурно ће одбити храну.
  • Рефлекс избацивања језика је нестао - он је кључан како беба не би нон стоп избацивала храну. Испробајте овај тест: разредите мало хране мајчиним и адаптираним млеком и дајте беби на врху кашичице, ако одмах испљуне, онда је овај рефлекс и даље активан, а ваша беба још није спремна на чврсту храну. 
  • Ваша беба показује интерсовање за храном коју једете - ако жели да је дохвати или додирне, онда слободно крените са првим кашицама. 
  • Ваша беба може широм да отвори уста - то је знак да ће ваша беба моћи да једе храну безбедно.

БОНУС ВИДЕО

 

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ 

Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.