Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Како изгледају прве секунде бебиног живота? Кожа би могла да вас изненади

На самом рођењу, изглед бебе је далеко од рекламних слика деце са ружичастим образима

1672483735_shutterstock_345101900.jpg
Фото: Схуттерстоцк
Oglas

Први поглед на бебу зна често и да уплаши родитеље који нису били спремни на то већ су замишљали да ће одмах угледати ружичасте буцкасте образе и бебу са раширеним очима.

Боја коже тек рођене бебе је најчешће плавичаста или бледо ружичаста. До тога долази због засићена крви фетуса кисеоником док је још у стомаку мајке.

Дете се рађа и прекривено беличастим згрушеним лубрикантом (сирасти маз) који има улогу да штити кожу бебе у материци и да јој помогне да лакше прође кроз порођајни канал.

Прва секунда по рођењу

Одмах по рођењу, на бебу почињу да утичу бројни спољашњи надражаји: температура, светлост, тактилна стимулација, повећање угљен-диоксида у крви, чак и сила гравитације. Све ово је за њу ново и стимулише бебу да удахне први пут, након чега ће гласно да заплаче.

Прочитајте још: Два разлога због којих се деца љуте: Шта родитељи не треба да дозволе?

Чим беба почне да плаче, њена кожа постаје ружичаста. Међутим, дланови и стопала могу да остану плавкасти неко време због микроциркулације - успорено је због недостатка активних покрета.

Често мајке обраћају пажњу на необичан облик главе новорођенчета. Кости бебине лобање су веома покретне, тако да током порођаја морају лако да се померају.

На тај начин се глава бебе прилагођава мајчином порођајном каналу, а неколико дана након рођења, глава постаје заобљена. И кости лобање ће да расту још неколико месеци.

Одмах по рођењу, беба изгледа отечено. Најчешће набрекну мека ткива главе, бебино лице, посебно очни капци. То је због тога што се прво глава пробија кроз порођајни канал и осећа највећи притисак током порођаја.

Прочитајте још: Дирљива прича о дечаку који је сазнао ИСТИНУ о Деда Мразу: Његов потез ће разнежити и оне каменог срца

Након рођења, дете почиње да дише самостално, отварају се плућа и обнавља циркулација крви. Уринарни, дигестивни и ендокрини систем почињу да функционишу активније, а моторна активност се повећава.

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas