Bila je samohrana mama koja se poput lavice borila za svoje dijete, a čak je i svu svoju i suprugovu ušteđevinu pristala uložiti u pokretanje posla svog tada mladog sina.

Uzrečicu kako iza svakog značajnog muškarca stoji velika žena, možda bi trebalo nadopuniti i reći to da iza muškaraca koji ostavljaju ovakav ili onakav trag u društvu, stoje njihove majke.
Na taj zaključak navodi nas nedavna izjava Džefa Bezosa, osnivača Amazona kao i osnivača i vlasnika tehnološke kompanije Blue Origin. Milijarder se, naime, osvrnuo na svoj odnos s majkom, 78-godišnjom Džeklin Bezos i na društvenim mrežama objavio: "Dobio sam na lutriji s mamom. Hvala ti bukvalno na svemu", prenosi Jahu.
Na izjavu kojom je u biznisu nasmejan preduzetnik raznežio mame širom sveta, nadahnula ga je posebna žena, koja se poput lavice borila za njega od kako ga je 1964. rodila kao 17-godišnjakinja, u Alberkurkiju u Novom Meksiku. Izrazito konzervativna škola pokušala je da izbaci, ali ona je to odbila da prihvati jer je pod svaku cenu želela da završi školovanje.
"To mi nije imalo smisla, pa sam se opirala i nastavila sam da se opirem", prisetila se tog vremena Džeklin Bezos u govoru na dodeli diploma 2019. na Kembridž koledžu u Bostonu, kada su joj dodelili počasnu fakultetsku diplomu. Dodajmo i to da je njen govor preneo je CNBC, američki kanal poslovnih, dodala je kako je školski odbor u Alberkurkiju, na kraju morao da popusti. Dopustili su joj da završi srednju školu uz okrutna ograničenja.
Mladalačka ljubav s cirkuzantom
"Prvi uslov, morala sam da dođm i da odem iz škole unutar pet minuta od početka i završetka nastave. Drugi uslov, nisam mogla da razgovaram sa drugim učenicima. Treći uslov, nisam mogla da ručam u menzi. Četvrti uslov bio je taj da mi nisu hteli dopustiti da se popnem se na pozornicu s kolegama iz razreda kako bih preuzela svoju diplomu", ispričala je.
Bila je to strašna društvena stigma nametnuta mladoj devojci koja se silom prilika udala za oca svog deteta kada je imala samo 16 godina, pa i vrlo brzo razvela od istog. Radilo se o 18-godišnjem biciklisti akrobatu u cirkusu Tedu Jorgensenu, nezrelom zavodniku koji je imao problem s alkoholom. Zato ne čudi da se njegov brak s Džeklin raspao kada je njihov sin Džef imao otprilike godinu i po dana.
Mlada samohrana mama potražila je posao sekretarice, a posle podne pohađala je kurs za sekretara kako bi napredovala na poslu..
"Iako sam bila užasna daktilografkinja i nisam znala da čitam sopstvene stenograme, neko me je ipak zaposlio", ispričala je u govoru dodajući da joj je plata, razumljivo, bila mizerna, samo 190 dolara mesečno što je bilo jedva dovoljno za plaćanje zakupa za vrlo skromni smeštaj. Treba reći i to kako je Džef Bezos jednom prilikom otkrio da ga je majka nosila sa sobom na večernja predavanja - u kartonskoj kutiji. Budući da ga je jedva prehranjivala i nije mogla redovno da plaća račun za telefon, njeni roditelji nabavili su joj voki-toki kako bi je mogli čuti svako jutro i uveriti se da je s njom i malim Džefom sve u redu.
U večernju školu s bebom
"Tako smo sin i ja mogli ostati u iznajmljenom stanu jer sam imala jedan račun za plaćanje manje, onaj za telefon", rekla je Džeklin u govoru diplomcima Kembridža koja je (redovno, ne počasno) diplomirala na Sent Elizabet Univerzitetu kada je napunila 40 godina i ostvarila davni cilj - da završi fakultet.
Prisećajući se u govoru diplomcima perioda kada je još bila u večernjoj školi, rekla je da je tamo birala predmete kod onih profesora koji bi joj dopustio da na nastavu povede i svoju bebu. "Pojavila bih se s bebom i dve putne torbe", rekla je Džeklin u govoru
."Jedna puna mojih udžbenika, a druga puna pelena - platnenih pelena, bočica i igračke i koje bi Džefa mogle zainteresovati makar na nekoliko minuta." Na jednom predavanju, upoznala je budućeg supruga, godinu dana starijeg Majka (Migela) Bezosa, kubanskog doseljenika koji će prihvatiti i podići Džefa kao svog sina.
Džeklin i Majk su se venčali 1968. godine, a Majk je usvojio četverogodišnjeg Džefa i dao mu svoje prezime. Potom su Džeklin i njen suprug zamolili Džefovog biološkog oca, Teda Jorgensena, da se više ne javlja dečaku što je ovaj bez problema prihvatio. Mnogo godina kasnije, pronašao ga je 2012. novinar Bred Stoun istražujući materijal za Bezosovu biografiju "The Everything Store".
"Nisam znao ništa o njemu. Želeo bih da kažem: ‘Džef, oprosti mi... za sve,‘" izjavio je Jorgensen tom prilikom.
Sva ušteđevina kao ulog
Treba reći i to da su Džeklin i Majk Bezos dobili sina Marka i ćerku Kristinu, dok su Džefu, sluteći da je nadaren, priuštili Montessori vrtić. Školovao se u Hjustonu i Majamiju, gde je njegov očuh Migel radio kao dobro plaćen inženjer za naftnu kompaniju Exxon (naporno se školovao se uz posao i uspeo).
Da je Džef briljantan, pokazalo se u srednjoj školi: osvojio je ne nagradu Silver Knight Award za nadarene učenike s tim da je sve letnje praznike provodio na naučnim programima za nadarene srednjoškolce na Univerzitetu Florida, umesto na plaži.
Zato ne iznenađuje da su mu roditelji nekako priuštiči studije na Prinstonu gde je diplomirao elektrotehniku i informatiku. Premda je u početku mislio da će postati fizičar, vrlo brzo je shvatio da njegove kolege rešavaju matematičke probleme mnogo brže od njega i zato se okrenuo računarima. Bio je među najboljima u svojoj generaciji, vrlo rano je postalo jasno da ne razmišlja u okvirima prosečnog studenta.
S druge strane, nikad nije krio da je iza svake njegove odluke stajala mama koja nije postavljala granice njegovim snovima nego ih je samo podržavala. Verovala je da će se Džef, njena beba koju je nekada nosila u večernju školu u kartonskoj kutiji, jednog dana vinuti vrlo visoko.
Kako bilo, kada je Džef Bezos roditeljima predložio da životnu ušteđevinu, 245 hilljada dolara ulože u njegov posao iz kojeg je nastao Amazon, pristali su.
Ostalo je legenda.
(Gloria.hr)