Oglas
· · Komentari: 0

Dete pre ovog uzrasta ne treba da ima profil na društvenim mrežama: Stručnjaci objasnili zašto

Iako vam se čini da je vaše dete još uvek malo, pitanje je trenutka kada će da usledi pitanje: "Kada mogu da otvorim svoj profil na društvenim mrežama?".

1675772750_shutterstock_2230034047.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Deca su danas okružena društvenim mrežama i internetom zbog čega jako brzo nauče da barataju telefonima, tabletima i laptopovima.

Iako su rizici i opasnosti koje vrebaju velike i teško ih je izbeći, sigurno nećete moći da zbranite detetu pristup društvenim mrežama, jer je još opasnije da ono to uradi samo bez vašeg znanja. Važno je samo da dobro procenite trenutak kada je vaše dete zrelo za tako ozbiljan korak. Inače, platforme kao što su TikTok, Instagram i Tviter svojim korisnicima dopuštaju da se prijave ako su stariji od 13 godina, a to je, kako tvrde doktori, prerano.

- Na osnovu podataka koje sam video tvrdim da je 13 godina prerano i da bi ta granica trebalo da bude između 16. i 18. godine - kaže hirurg dr Vivek Murti i dodaje:

- Deca tog uzrasta tek formiraju mišljenje o sebi, svojim vrednosti i odnosima s drugima, a tu im neće pomoći često iskrivljeno okruženje društvenih mreža.

Prema njegovim rečima tinejdžeri će zbog društvenih mreža postati preosetljivi na kritiku. Ako već platforme neće da menjaju uzrast kada deci postaju dostupne, roditelji bi trebalo da zaštite decu bar do njihove 16. godine.

Psihijatar dr Adriana Stesi koja godinama radi sa tinejdžerima kaže da korišćenje društvenih mreža u mozgu oslobađa „deponiju dopamina“.

- Kada radimo stvari koje izazivaju zvisnost, poput upotrebe kokaina ili pametnih telefona, naš mozak ođednom otpušta mnogo dopamina, što nam govori da to nastavimo da radimo - kaže doktorka i dodaje  da je taj deo mozga posebno aktivan kod tinejdžera u poređenju sa odraslima, a prevelikim konzumiranjem sadržaja na društvenim mrežama postaje još aktivniji i osetljiviji.

Nedavne studije pokazale su kako i vreme provedeno ispred ekrana može da utiče na razvoj mozga, pa je već kod male dece previše vremena koje provode pred ekranom značajno povezano sa lošijim veštinama pismenosti i sposobnošću korišćenja izražajnog jezika.

Pratite nas na INSTAGRAMU i FEJSBUKU

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas