Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Налази се у храни, козметици, бетону... ЕУ ЗАБРАНИЛА АДИТИВ Е 171, а ево колико је ШТЕТАН

Читајте етикете намирница које купујете.

1643208346_bread-g30c775f12_640.jpg
Фото: Пиксабеј
Oglas

Титанијум-диоксид заводи потрошаче: прехрамбени производи попут десерта, моцареле, супе из кесице, пецива, прелива за салате изгледају свежије и привлачније ако у себи имају додатак Е171.

Способност ове материје да рефлектује светлост и боји у бело довела је до примене и то не само у прехрамбеној индустрији већ и у производњи козметичких препарата као што су пасте за зубе са ознаком ЦИ77891, помаде, креме за сунчање. У лепилима, гумама, лаковима па чак и у бетону се такође често налази титанијум-диоксид.

Производња титанијум-диоксида спада у послове са огромним обртом. У свету се годишње произведе између четири и пет милиона тона, од тога више од милион тона отпада на Европу.

Колико је опасан Е171?

Већ годинама се сумња да титанијум-диоксид може изазвати рак. Француски научници су 2017. доказали да код пацова редовно орално узимање адитива Е171 доводи до слабљења имуног система и упале црева. Доказано је да супстанца пробија мембрану црева и у облику наночестица доспева у крв.

Прочитајте још: Четири једноставна начина да се НАПУНИТЕ ЕНЕРГИЈОМ и осећате се мање уморно

Још није јасно да ли титанијум-диоксид може да савлада и крвно-мождану баријеру, која штити мозак од штетних материја.

Забрана у ЕУ се односи искључиво на адитив у прехрамбеним производима

Уследила су бројна истраживања, њих су спровели и стручњаци француске Агенције за безбедност хране, заштиту околине и заштиту на раду. Та истраживања нису отклонила сумње.

Забрана после испитивања
Прехрамбена индустрија ће на тржишту Европске уније морати убудуће да се одрекне употребе титанијум-диоксида. Европска комисија је после вишегодишњих преговора средином јануара забранила његову примену као прехрамбеног адитива, а забрана ступа на снагу кроз пола године. "Са данашњом забраном, уклањамо адитив који више не важи као безбедан", рекла је комесарка Стела Киријакидес.Француска је тај корак предузела већ 2020. После тога су многе фирме из прехрамбене бранше превентивно престале да употребљавају адитив.

Одлучујуће су биле индиције да би титанијум-диоксид могао да утиче на људски геном. Након темељне провере, ЕФСА није могла да искључи могућност токсичног деловања на гене. Немачки Савезни институт за савладавање ризика (БфР) има исто мишљење. Али и указује на то да би се за коначан суд морале отклонити научне нејасноће.

Удружење европских произвођача титанијум-диоксида (ТДМА) има наравно супротан став, тврдећи да мишљење Европске агенције о адитиву Е171 у основи има погрешне претпоставке, те да материјали за тестирање нису били репрезентативни.

Опасност од удисања

Забрана у ЕУ се односи искључиво на адитив у прехрамбеним производима. У другим областима се титанијум-диоксид може и даље користити. Али, могуће да ова супстанца није штетна само у храни.

Одбор за процену ризика Европске хемијске агенције је титанијум-диоксид 2017. године декларисао као "вероватно канцероген при удисању". А у ваздух, а тиме и у плућа супстанца може доспети, када се спрејом распршују лакови који је садрже или прскањем заштитне креме на кожу. А и када се трљањем скида супстанца која садржи титанијум-диоксид.

Често се при изградњи путева зрневље титанијум-диоксида уваља у бетон. Улога му је да везује штетне материје као што је азот-диоксид. До сада недостају коначни докази за канцерогеност титанијум-диоксида, расправа о томе се и даље води несмањеном жестином.

Хемијска индустрија се прибојава да би забрана могла да се пренесе и на остале производе. Да би то спречила, хемијска индустрија ће покушати да дискредитује резултате научне провере штетности. Забраном адитива Е171 у прехрамбеним производима ни издалека није завршена дебата хемијске индустрије и здравствених власти.

(Национална географија)

Пратите нас на ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБУКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas