Oglas
Oglas
· · Коментари: 0

Волите да дремате поподне? Дужи дневни одмор код одраслих особа може да изазове несаницу

Поподневна дремка је за многе добар начин да се опусте у току дана и освеже пред налетом нових обавеза

1656246514_minnie-zhou-0hiUWSi7jvs-unsplash.jpg
Пхото: Унспласх
Oglas

Међутим, има оних којима овај кратак дневни одмор ремети ноћни сан. С тога стручњаци упућују да поподневна дремка није за свакога и требало би да буде ограничена.

Сматра се да би поподневна дремка требало да траје 10 до 20 минута. 

Дневни одмор у трајању не краћем од 10, али не и дужем од 20 минута, доноси највише користи за организам. Изузеци од овог правила су болесне особе и деца којима је потребно више дневног одмора. Дневни одмор дужи од 20 минута код здравих одраслих особа може да поремети ритам спавања и изазове несаницу.

Коме је потребна?

Пхото: Унспласх​

Поподневна дремка потребна је особама које мало спавају током ноћи. Кратким сном у трајању од 20 минута у току дана, оне могу да освеже организам. Ова врста одмора потребна је и радницима у ноћној смени како би спречили поспаност на радном месту. Поподневна дремка се препоручује и возачима, јер велики број саобраћајних несрећа проузрокован је умором. Савет свим возачима јесте да спавају 7 до 8 сати током ноћи, у случају да током вожње осете умор, препорука је да се конзумира кофеин, заустави возило и одмори 20 минута. Дневни одмор саветује се и особама које раде у сменама ван радног времена од 7 до 18 часова. Сменски рад се доводи у везу са повећаним ризиком од здравствених последица, телесних повреда и поремећаја циркадијалног ритма. Сматра се да одмор 10 до 20 минута повећава будност и јача брзину реаговања.

Како да знате да ли вам годи?

Поподневна дремка неком годи, а неком ремети ноћни сан. 

У случају да после двадесетминутног дремања увече не можете да заспите на време избегавајте поподневни санак. Јер, то значи да вам ремети хомеостатски нагон за спавањем. То је технички израз који се користи за потребу организма за сном. После доброг ноћног сна хомеостатски нагон за сном је низак, али како полако одмиче дан, можемо да почнемо да се осећамо уморније и поспано. Спавање током дана умањује хомеостатски нагон спавања, услед чега се осећамо одморније и спремније да радимо, мање смо поспани, можемо боље да учимо, боље је памћење и емотивно смо стабилнији.

Ризик

Да са поподневном дремком не би требало да се претерује потврдило је истраживање које је нашло везу између превеликог дремања и кардиоваскуларних дешавања, као што су шлогови и срчани удари. Узимајући то у обзир, најсигурнија опција би била да се одлучите за краће дремке. Ако одремате неких 20 минута требало би да се заиста одморите, а да не угрожавате тиме здравље срца или се пробудите потпуно ошамућени.

Као деца

Потребе за дужином сна су индивидуалне.

Чињеница је да је у дечјем узрасту потребно више сна и да се та потреба смањује са годинама. Ипак, дневни сан код одраслих, такође може да буде користан као што је то случај у дечјем узрасту, јер може да ублажи поспаност и појача когнитивне способности, регулише емоције...

ПРАТИТЕ НАС НА ИНСТАГРАМУ и ФЕЈСБКУ

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas