Oglas
· · Komentari: 0

3 boje očiju su NAJREĐE NA SVETU: Evo kako ih objašnjava nauka

Zelene, sive i oči boje lešnika spadaju među najspecifičnijim nijansama očiju, a njihova retkost je rezultat genetike i evolucije.

1739281226_shutterstock_2507713173.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Zelene oči

Samo 2% svetske populacije ima zelene oči, što ih čini jednim od najređih i najfascinantnijih pigmenata. Ova boja nastaje jedinstvenom kombinacijom niskog nivoa melanina i blage prisutnosti lipohroma, pigmenta koji reflektuje svetlost na specifičan način, stvarajući prepoznatljivu zelenu nijansu.

Sive oči

Još ređe od zelenih, sive oči nastaju zbog izuzetno niskog nivoa melanina i posebne strukture slojeva dužice. Ova specifična tekstura utiče na način na koji se svetlost rasipa i reflektuje, što rezultira srebrnkasto-sivom nijansom, koja deluje misteriozno i gotovo hipnotišuće.

Oči boje lešnika (hazel eyes)

NJihova kompleksnost ih takođe svrstava u red retkih nijansi. Oči boje lešnika nastaju kombinacijom različitih nivoa melanina i jedinstvenog načina rasipanja svetlosti, što dovodi do višeslojnog efekta boja – od zlatne i jantarne do zelenkasto-smeđih tonova. Ova dinamična pigmentacija čini ih gotovo neuhvatljivima u jednoj određenoj boji.

Ove neobične nijanse očiju savršen su primer kompleksne igre genetike, biologije i evolucije. NJihova retkost samo potvrđuje beskrajnu raznolikost prirode i ističe posebnost onih „koji ih nose“.

(Ženski magazin)

BONUS VIDEO

 

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas