Oglas
Oglas
· · Коментари: 0
ИСТРАЖИВАЊА

Знате ли како ГЛАД утиче на мозак? Има везе са финансијама и РИЗИЧНИМ ПОНАШАЊЕМ

Глад утиче на доношење одлука и подиже узбуну у делу мозга који је задужен за природне инстинкте које имају и животиње

1608571871_Depositphotos_9841639_s-2019.jpg
Фото: депоситпхотос
Oglas

Рефлекси могу да изазову ризично, или чак опасно понашање, јер што смо гладнији они постају јачи, тврди нова студија.

Прочитајте још: Смањите упале и ризик од инфекција: Уврстите КУПУС у редовну исхрану!

Да се људи ризичније понашају када су гладни доказала је и студија о људском понашању у којој је доказано да су људи у стању глади склонији доношењу ризичних финансијских одлука.

Тим научника с Макс Планк института за неуробиологију у Немачкој користио је воћне мушице, путем којих је испитао утицај нервних ћелија на доношење одлука када су оне активне на одређеном нивоу глади. Откривено је да се мушице инстинктивно плаше угљендиоксида, који повезују с опасношћу и у малим количинама. Међутим, тај инстикт се неутралише када су гладне.

 Глад утиче на мозак и тада не можемо да размишљамо нормално нити да доносимо објективне одлуке 

До тога долази јер се сукобљавају две регије у нервном систему, а гладна мушица ће увек да изабере храну. Два подручја мозга воћних мушица контролишу различите аспекте њиховог понашања, тако да су научници онеспособили сваку појединачно да би видели како се њихово понашање мења.

Када су привремено онеспособили део мозга инсекта који је задужен за учење и доношење одлука, научници су открили да мушице нису показивале никакву реакцију на угљендиоксид и сасвим су нормално прилазиле храни када су биле гладне без обзира на присуство угљендиоксида.

Прочитајте још: Имају више ГВОЖЂА од меса, а јефтинији су!

Међутим, када су биле нахрањене избегавале су то подручје, што сугерише да наслеђени инстинкти у другим подручјима мозга контролишу доношење одлука.

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Пошаљи коментар
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas