Oglas
· · Komentari: 0

Odgovor na večito pitanje: Da li voda pre obroka zaista pomaže u mršavljenju?

Ako ste ikada pokušali da izgubite kilograme, verovatno ste čuli čuvenu preporuku: „Popij čašu vode pre obroka, tako ćeš jesti manje.”

1751374654_shutterstock_2461909717.jpg
Foto: Shutterstock
Oglas

Na prvi pogled zvuči logično – voda može delimično da ispuni želudac, stvori osećaj sitosti i time pomogne da pojedemo manje hrane. Ali da li je to zaista delotvorno ili je još jedan popularni mit?

Prema dr Robertu H. Šmerlingu profesoru na Harvard Medical School, iako ta tvrdnja ima smisla, naučni dokazi su mešoviti – i najčešće ograničeni na male, kratkoročne studije.

1. „Ako se osećamo siti, ješćemo manje.”

Da, voda može trenutno da proširi želudac i pošalje signal mozgu da usporimo s jelom. Ali to ne znači automatski gubitak kilograma. Prema dr Šmerlingu: „Voda pre obroka neće učiniti da smršate, ali vam može pomoći da jedete svesnije i ne preterate. Možda za stolom sednete već delimično siti.”

Pored toga, stručnjaci za dugovečnost savetuju da je bolje piti vodu pre ili posle obroka – ne tokom – kako ne bi razblažila enzime za varenje.

Zanimljiv podatak: Jedna studija pokazala je da stariji ispitanici koji su pili vodu pre jela konzumirali su manje kalorija. Druga istraživanja pokazuju da osobe na niskokaloričnoj dijeti gube više kilograma uz vodu pre obroka nego bez nje – ali su te studije bile kratkoročne.

2. „Pijenje vode sagoreva kalorije.”

Ideja je sledeća: kada pijemo hladnu vodu, telo mora da je zagreje do telesne temperature – a za to koristi energiju. Taj proces se zove termogeneza.

Nažalost, iako su neka istraživanja to ranije potvrdila, novije studije nisu pronašle dovoljno jakih dokaza da voda (čak ni hladna) znatno podstiče sagorevanje kalorija. Dakle – ne, nećete smršati samo tako što pijete vodu i ležite na kauču.

3. „Nisi gladna – nego žedna.”

Ova popularna teorija – naročito na TikToku – tvrdi da često mešamo žeđ s glađu. Umesto da posegnemo za užinom, možda bi trebalo prvo da popijemo čašu vode.

Ipak, kako kaže dr Šmerling: „Regulacija osećaja gladi i žeđi je veoma kompleksna i menja se s godinama. Kod starijih osoba osećaj žeđi slabi, ali ne postoje uverljivi dokazi da ljudi često brkaju glad i žeđ.”

Dakle, ova teorija je više simpatična ideja nego naučno dokazana činjenica.

Konačan zaključak

Da – voda može pomoći u procesu mršavljenja, ali ne kao čudesno rešenje. Efekti su skromni i neodrživi ako se ne kombinuju sa zdravom ishranom i fizičkom aktivnošću.

Kao što zaključuje i dr Šmerling: „Ako mislite da vam konzumiranje vode pre jela pomaže – nastavite. Nema mnogo rizika, osim ako pokušavate da pijete na silu, a niste žedni.”

Stručnjakinja za ishranu, dr Montse Prados, dodaje još jednu važnu stvar: Voda se brzo izbacuje iz želuca i ne pokreće varenje na isti način kao hrana, pa efekat sitosti traje kraće nego što mnogi misle.

 Zaključak u 3 rečenice:

  • Voda pre obroka može blago smanjiti apetit, ali nije garant za gubitak kilograma.
  • Ne sagoreva značajno kalorije niti menja potrebu za hranom.
  • Ipak, umeren unos vode je zdrav i koristan – samo nemojte očekivati čuda.

(Ženski magazin)

Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Oglas
Pošalji komentar
Komentari objavljeni na portalu Novosti.rs ne odražavaju stav vlasnika i uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja. Svaki prekršaj pravila komentarisanja može rezultirati upozorenjem ili zabranom korišćenja. Administratori i redakcija jedini su ovlašćeni za interpretaciju pravila. - Korisnički nalozi vlasništvo su davaoca usluge i svaka zloupotreba istih je kažnjiva - Korisniku se pristup komentarisanju može onemogućiti i bez prethodnog upozorenja. - Administratori zadržavaju pravo cenzurisanja postova što će biti naznačeno u tim postovima. Strogo su zabranjeni: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne pretnje drugim korisnicima, autorima novinarskog teksta i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, politički ekstremnog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za tekst . Strogo je zabranjeno i lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija Novosti.rs zadržava pravo da ne odobri komentare koji ne poštuju gore navedene uslove.
Oglas